ويتامين ها

همواره شنيده‌ايد كه برنامه غذايي صحيح به حفظ يك شيوه زندگي سالم كمك مي‌كند. اما بد نيست بدانيد در داشتن ظاهر مناسب هم موثر است.

وقتي در مورد چيزهايي كه مي‌خوريد احساس خوبي داشته باشيد و در صورتي كه اين مواد براي سلامت شما خوب باشند، ظاهرتان نيز تاثير مثبتي مي‌پذيرد.
 
در اينجا به برخي مواد غذايي كه مصرف آنها حس خوبي را ايجاد مي‌كند و در ضمن به داشتن يك ظاهر خوب هم كمك مي‌كند اشاره مي‌شود:
 
آب: نوشيدن آب كافي در روز به طراوت پوست كمك مي‌كند و ظاهر صاف‌تر و جوانتري به آن مي‌دهد. با دريافت آب كافي با بهبود كيفيت پوست، مو و ناخن، از چهره شاداب‌تري بهره‌مند خواهيد شد.
اگر احساس مي‌كنيد در بخش‌هايي از بدن دچار تورم شده‌ايد، ممكن است به علت افزايش سديم (عمدتا در اثر مصرف زياد نمك) در بدن باشد. با دريافت آب بيشتر اين سديم را از بدن خارج كنيد.
 
نوشيدن آب كافي ميزان از دست رفته طي فعاليت روزانه را جبران مي‌كند.
 
ويتامين
C ويتامين C در مقابله با بيماري و عفونت به بدن كمك مي‌كند.
 
اين ماده سيستم ايمني را تقويت كرده در بهبود بيماري‌ها نيز مفيد است.
 
ويتامين
C براي توليد كلاژن نيز ضروري است. كلاژن به پوست كمك مي‌كند حالت ارتجاعي خود را حفظ نمايد كه اين هم از چروكيدگي آن جلوگيري مي‌کند.
 
مركبات، توت فرنگي، گوجه فرنگي، بروكلي و كلم سرشار از ويتامين
C هستند. به ياد داشته باشيد آب ميوه‌ها نيز حاوي اين ويتامين هستند.
 
چاي سبز: اين چاي علاوه بر آن كه حاوي تركيبات آنتي اكسيدان است، كلسترول را كاهش داده، عملكرد سيستم ايمني را بهبود مي‌بخشد و از احتمال ابتلا به انواع سرطان نيز مي‌كاهد.
 
اگر زياد قهوه مي‌نوشيد، چند فنجان آن را با چاي سبز جايگزين كنيد. به اين ترتيب بدون افزودن خامه، شكر يا هر طعم دهنده مصنوعي ديگري، كاهش وزن محسوسي را احساس خواهيد كرد.
سويا: پروتئين سويا غني از اسيدهاي آمينه، ويتامين
E و بسياري آنتي اكسيدان‌هاست. اين تركيبات به حفظ رطوبت پوست كمك مي‌كنند، ظاهر صافي به آن داده و قابليت ارتجاعي آن را افزايش مي‌دهند.
 
اسيدهاي چرب ضروري: اسيدهاي چرب ضروري مانند امگا – سه و امگا – شش چربي خوب هستند و به عملكرد سلولي و لذا به بهبود كيفيت پوست، مو، ناخن، عضلات و هر آنچه در ظاهر شما نقش دارد كمك مي‌كنند.
 
اسيدهاي چرب ضروري هم مانند ساير مواد غذايي خوب در عملكرد مناسب سلولي دخالت دارند كه اين هم از آسيب ديدن پوست جلوگيري كرده، چين و چروك را كاهش داده، رشد بهتر مو و ناخن را سبب مي‌شود.
 
شير: اين جمله كه «شير براي سلامتي مفيد است» يك تبليغ جاذب مشتري نيست بلكه يك واقعيت است. شير غني از كلسيم، ويتامين B12، B2 و D است.
 
كلسيم همراه با ويتامين جذب‌كننده آن، ويتامين
D، به استحكام استخوان و سلامت دندان‌ها كمك مي‌كند. ويتامين B2 و B12 نيز براي رشد گلبول‌هاي قرمز خون ضروري‌اند و در انتقال اكسيژن به سلول‌ها نقش دارند و اين به معناي سلامت و شادابي بيشتر پوست و مو است.
 
سبزيجات سبز: سبزيجاتي مانند اسفناج، كاهو و كلم سرشار از ويتامين A، C، E ، آهن و فيبر هستند. دريافت ويتامين‌هاي A و E نيز مانند ويتامين C در حفظ پوست خوب موثر است.
 
ويتامين
A خواص آنتي اكسيداني دارد و رطوبت چشم، پوست و غشاهاي مخاطي را حفظ مي‌كند. ويتامين E براي سلامت پوست صاف و جوان‌تر ماندن آن ضروري است.
 
 
ماست:
از آنجا كه ماست يك محصول لبني است، همه فوايد شير را داراست. اين ماده همچنين حاوي باكتري‌هاي مفيدي است كه به هضم غذا كمك مي‌كنند، سيستم ايمني را تقويت كرده در هيدراته شدن و پاكيزگي پوست موثر است.
 
سير: اثرات سير مكررا مطرح شده اما اخيرا بيشتر مورد توجه قرار گرفته است. اين ماده خوراكي فشار خون را كاهش داده، از كلسترول خون مي‌كاهد و حتي در پيشگيري از سرطان مفيد است. سير حاوي تركيبات آنتي اكسيدان نيز هست كه به جوان ماندن كمك مي‌كند. اگر بو و طعم سير را دوست نداريد آن را به صورت كپسول مصرف كنيد.
 
شكلات: شايد شكلات در رديف سالم‌ترين مواد خوراكي نباشد اما با افزايش ترشح اندورفين‌ها و سروتونين اثرات مثبتي بر خلق و خو مي‌گذارد و به آرامش و احساس شادابي كمك مي‌كند. وقتي احساس خوبي داشته باشيد، ظاهر خوبي هم خواهيد داشت.

/ 0 نظر / 6 بازدید