ابراهيم حامدي (ابي) صدايي بي همتا در تاريخ موسيقي ايران

ابراهيم حامدي متخلص به "ابي" در ۲۹ خردادسال ۱۳۲۸  در ميدان فوزيه تهران ديده به جهان گشود.
او در اوان نوجواني  بهاستعدادهاي خويش در خواندن پي برد و شروع به خواندن در يک گروه  دوستانه به نام sun boys کرد و خواندن در باشگاهها و کاخ هاي جوانان را آغاز کرد  و پس از چند سال ، درآغاز جواني اولين ترانه ي مستقل خود را اجرا کرد . اين اثر ترانه اي بود با نام "عطش"  از ساخته هاي " استاد حسين واثقي "براي فيلمي با همين عنوان. "ابي" اينترانه را با چنان قدرت و زيبايي اجرا کرد که توجه بسياري را به خود جلب کرد.
ابيبه اين ترتيب پا به عرصه ي ترانه گذاشت و آغازگر سبکي تازه در ترانه نوين ايران شد. او با اتکا بر صداي توانمند و بي نظيرش پا به عرصه پر فراز و نشيب ترانه گذاشت. اواز همان روزهاي اول و آثار نخستينش نشان داد که حرفهاي بسياري براي گفتن دارد و ميتواند تأثير به سزايي در شکلگيري ترانه نوين ايران که آن روزها چند سالي بيشتر ازعمرش نمي گذشت داشته باشد.
 
دومين ترانه او ترانه اي بود اعتراضي به نام "چرا" ، با شعر "مسعود هوشمند" و آهنگ "استاد حسين واثقي " که به سبک و شيوه اي بسيارزيبا توسط او خوانده شد.  اما سومين آهنگي که "ابي" اجرا کرد و به گفته خودش باعثمعروفيت او شد ترانه اي به نام "شب"  بود با "شعر "اردلان سرفراز" و آهنگ "منصورايران نژاد " که در شوي "ميخک نقره اي" زنده ياد "فريدون فرخزاد" به گوش مردم رسيد. اين ترانه به خاطر شعر و موسيقي قوي و همچنين اجراي عالي خواننده  بسيار مورد توجهقرار گرفت و همگان را به تحسين واداشت.
ابي در همين دوران با شهبال و شهرامشبپره آشنا شد و با ايشان شروع  به همکاري در گروهي کرد که در آن روزگار يکي ازبهترين  گروههاي موسيقي در ايران بود. بله او  مدتي با گروه Black cats  همکاري کرد و  شبهاي بسياري را در کاباره ي "کوچيني" به روي صحنه رفت و تجربه کسب کرد . اما پس از مدتي فعاليت خود را با اينگروه قطع کرد و کارش را به صورت مستقل و به تنهايي ادامه داد .

728113.jpg

واين آغاز کارهنرمندي بود که فريادش تبديل به صداي در گلو خفه شده مردم ايران شد.
"
ابي" کارش را با همين سبک و سياق ادامه داد ودر طول سالهاي پيش از انقلاباسلامی ده ها ترانه اجرا کرد. که اين ترانه ها در سالهای بعد از انقلاب در قالبچهار آلبوم منتشر شد .  اين آلبومها به ترتيب "تپش" ، "نازي ناز کن" ،"شب زده" و"کوه يخ" نام داشت. او  در اين چهار آلبوم آثاري جاويدان از بهترين ترانه سرايان وآهنگسازان  ايران را اجرا کرد .
ابي همچنان در آن سالها بر روي تعداد زيادي ازفيلمها ترانه خواند و سکانسهايي ماندگار از تلفيق هنر کارگردانان ، بازيگران و صداي "ابي" ساخته شد.
از جمله فيلمهايي که "ابي" براي آنها ترانه خواند مي توان بهفيلمهاي : عطش ، هياهو ، تپش ، کندو ، ذبيح ، قاصدک ، بت شکن ، گل هاي کاغذي ، شبزخمي ، خاکستري ، باغ بلور ، تهمت ، بر فراز آسمانها و بوي گندم اشاره نمود. همچنيناو در زمينه بازيگري هم يک بار خود را آزمود و در فيلم "بوي گندم" ايفاي نقش کرد .
"
ابي" دو سال پيش از انقلاب اسلامی براي اجراي يک سري کنسرت در آمريکا ازايران خارج و به دليل پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در ايران در آمريکا ماندگار شد .
ابراهيم حامدي در سالهاي سخت و سنگين غربت نيز قدمي از راه خود پا پسنکشيد و خود را در بازار غير مسئول "لوس آنجلس" رها نکرد و با سختي زياد به انجامکار درست با ترانه سرايان و آهنگسازان مسيول و نام آشنا ادامه داد. او در طولسالهاي غربت تا به امروز دوازده آلبوم منتشر کرده است که به ترتيب انتشار عبارتنداز : با تو ، غريبه ، خليج ، ستاره دنباله دار ، معلم بد ، اتل متل ، ستاره هايسربي ، عطر تو ، پير ، تاج ترانه ، طلوع کن و شب نيلوفري .
"
ابي" در تمامي اينسالها چه قبل و چه بعد از انقلاب و از همان کارهای آغازين خود و در طول سالهای غربتهيچگاه مسيوليت خود را نسبت به ايران و وضعيت مردم آن فراموش نکرده است و هميشه  ترانه هاي ملي و ميهني و ترانه هاي معترض را در کنار ترانه هاي عاشقانه اجرا کرده وبه سمع دوستداران صدايش رسانده است . ترانه هايي چون : چرا، شب ، پاينده باد ايران ، روستايی ، هم غصه ، پير ، خليج فارس ، گل سرخ ، خانه سرخ، خورشيد بي حجاب ، نون و پنير و سبزي ، اتل متل ، معلم بد ، طلوع کن ، هلا ، درخت، سياه پوشها  و چندين و چند ترانه ديگر از اين دست. او با انتخاب و اجراي اين آثارنشان داده که نسبت به مردم و ميهنش چه احساس ناب و خالصي دارد و اوج اين احساس رادر ترانه "خليج فارس" که بي شک يکي از زيباترين آثار خلق شده در تاريخ ترانه نوينايران مي باشد مشاهده مي کنيم ترانه اي که در زمان اجرايش توسط "ابي" اشک لذت وغرور و ميهن پرستي  را بر ديگان هر ايراني جاري مي سازد .

3635675.jpg

ابي در اجرايکنسرت نيز به موفقيتهاي بسياري دست يافته و درهاي سالنهاي بزرگ و مشهور در جهان رابه روي ايرانيان باز کرده و با اتکا بر توان بالاي صدايش در اجراهاي زنده و همچنينترانه هاي خاطره ساز و محبوبش سالانه هزاران ايراني را در اين سالنها در اقصي نقاطجهان گرد هم مي آورد و برايشان از "عشق" مي خواند .  از جملهسالنهای نامداری که ابی در آنان برنامه اجرا کرده   مي توان به  اين سالنهااشاره کرد :
يونيورسال آمفي تياتر (لوس آنجلس) ، شراين آدوتوريوم (محل برگزاري مراسم اسکار) ، گريک تياتر (لوس آنجلس) ، کندي سنتر (واشنگتن) ، اپرايسيدني (همراه با ارکستر سمفوني سيدني ) ، سالن سلطنتي نوبل (استکهلم ) ، کويين آمفيتياتر (ونکوور) ، گلوين (سالن بين المللي سويد ) ، فيلارمونيک برلن (برلين) ، گلفدبي (سالن بين المللي دبي) ، اويشن کلاب (سالن بين المللي دبي ) ، کنسرت هاوس )يوتبوري) و ...
"
ابي" در تمام دوران هنري اش با بهترين ترانه سرايان وآهنگسازان ايران همکاري داشته و بهترين آثار آنان را اجرا نموده است. شايد از اصليترين  دلايل موفقيت او و ماندگار شدن آثار او در طول بيش از سي سال همين همکاريهاست ، که حاصلش خلق ترانه هايي ماندگار در ترانه نوين ايران مي باشد . از جملهبزرگاني که "ابي"  با آنها همکاري داشته است مي توان به ترانه سراياني چون : ايرججنتي عطايي ، اردلان سرفراز ، شهيار قنبري ، ليلا کسري(هديه) ، منصور تهراني ، زويازاکاريان ، هما مير افشار و غيره اشاره کرد و از آهنگسازاني  چون  زنده ياد واروژان، بابک بيات ، فريد زلاند ، سياوش قميشي ، محمد شمس ، اسفنديار منفرد زاده و غيرهنام برد .

20041022140118ebi5.jpg

 "ابي" آوازخواني ست مردمي که از دل مردم ايران زاده شده است. او با احترام به گوش و هوش مردم ايران در طول سي و پنج سال کار هنري اش و با قبول سنگيني مسيوليتي که بر دوش دارد و با تلاش و پشتکار زياد وبا خلق آثاري که در گوشت و خون مردم ايران جاي گرفته است و همچنين شخصيت هنري محبوبي که دارد توانسته دل بسياري از ايرانيان را بدست آورد و اين ارتباط با جوانان در ايران به حدي است که نام "ابي" بر  ديوارهاي دورافتاده ترين روستاهاي ايران نيز  به عنوان خواننده محبوب آنان نقش بسته و اين نشان از اوج موفقيت و محبو بيت يک هنرمند است.

ve5edl.jpg

/ 1 نظر / 28 بازدید
سعید

سلام خیلی با وبت حال کردم منو با اسم سلطان قلبها لینک کن خوشحال میشم باهات همکاری کنم[گل]